Avslutad | Moderna – Lördag 9 april 2011
RING, 18K guld, 14 briljanter ca 2,00 ctv, 8 st ca W/VS(1 P), 5 färgade gula, 1 rosa, stl 17,25 mm, vikt 8 g, rosa briljanten är skadad., 4 stenar sitter löst i sina fattningar, Stockholm 1988.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 baguetteslipade diamanter ca 1,71 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 8,3 g.
RING, 18K rodierat guld, 4 prinsesslipade diamanter 0,15 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 10,2 g.
WIWEN NILSSON, brosch, nr 8, silver, vikt 19 g, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN" 1954 (d).
OLE LYNGGAARD, ring, "Love", 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,18 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 10 g, etui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, droppslipad diamant 1,11 ct, River(D)/VVS2, HRD stenkuvert, stl 17 mm, vikt 1,9 g.