Avslutad | Moderna – Lördag 9 april 2011
COLLIER/ÖRHÄNGEN, silver, längd 39,5 cm, vikt 73,6 g, skruv, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1951.
ARMBAND, silver, längd 18,5 cm, vikt 32,6 g, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1951.
COLLIER, silver, cabochonslipad ametistkvarts, diameter ca 11,5 cm, vikt 38,2 g, importstämplar.
WIWEN NILSSON, armband, ring- och stav länk, stavarnas längd 0,5 cm, längd 19 cm, vikt 9,7 g, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN" 1945, (d).
WIWEN NILSSON, örhängen, ring och stav, stavarnas längd 8 mm, vikt 6,4 g, skruvmekanism, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN" 1952, (d).
GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, "Forget-me-not" design Torun, nr 384, orginalask.
ENSTENSRING, platina, briljant ca 0,31 ct ca TW/VS enligt gravyr, stl 16,25 mm, gravyr, vikt 6,9 g.
ARMBAND, silver, längd 19 cm, bredd 3 cm, vikt 34,6 g, Alton, design Per Dåvik, 1973.
LAPPONIA, ring, silver, Björn Weckström, modell Ikaros, galaxy, stl 16,75 mm, vikt 25,4 g, Finland 1973.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, aprikosa/rosa odlade sötvattenspärlor, ca 8,5 mm, handgjorda, vikt 3,3 g, krokar, Smide & Form.
GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, nr 251, mått 3,7 x 3,1 g, vikt 10,6 g, tygpåse.
RING, 18K guld, akvamarin ca 16 ct, odlad pärla, stl 17,25 mm, vikt 21,8 g, M uhoc, Västerås 1982.