Avslutad | Moderna – Lördag 9 april 2011
HÄNGE, platina, akvamarin ca 12,00 ct, 1,5 x 1,2 cm, vikt 7 g, nagg i rondist, Torbjörn Tillander, Finland 1985.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,64 ctv, ca TW/VS, stift, ett stopp i silver, vikt 1,8 g.
COLLIER, silver/förgyllt silver, "love and courage", längd 48 cm, BJØRG, orginalask.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,25 ct, ca TW/ VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g.
BORGILA, 6 bägare, silver (925/1000), förgylld insida, höjd 4,3 cm, vikt 215,5 g, Atelje Borgila, Stockholm 1952-1956.
COLLIER, silver, bärnsten, längd 37 cm, vikt 51,6 g, B.Knudsen, Danmark 1950-tal (ett par defekta örhängen medföljer).
RING, 18K rodierat guld, briljanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS, och LB/VS, stl 17 + mm, vikt 11,4 g.
BORGILA, ram, silver (925/1000), glas, 25 x 19 cm, silvervikt 292,4 g, Atelje Borgila, Stockholm 1954.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, vikt 19,9 g, signerade Rey Urban, Stockholm 1960.
KEDJA/HÄNGE, silver, bergkristall, längd 69 cm, vikt 35,4 g, Isaac Cohen, Galleri 22:an, Stockholm 1966.
CHOPARD, collier, 18K guld, La Strada, Serie nr. 9432498, Ref nr. 81/7367-41, vikt 155,6 g, cert, september 2000, etui.
CHOPARD, örhängen, 18K guld, La Strada, Serie nr. 2212091, Ref nr. 84/7396-41, stift/clips, vikt 22,4 g, cert.
Klockor Chopard
CHOPARD, Genève, La Strada, Serie nr. 503356, Ref nr. 41/7396, Boett nr. 433 1, damur, 18,5 x 30 (43) mm, 18K guld, quartz, safirglas, integrerad originallänk, längd 178 mm, totalvikt 98,8 gram, cert, mars, 2000.
RING, 18K vitguld, prinsess- och briljantslipade diamanter 0,90ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 13,6 g.