Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2011
RING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 2,28 ctv, ca Cape/SI1-P1(+), stl 18+ mm, vikt 6,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,23 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,50 ct enligt gravyr, ca W/SI, stl 14 mm, vikt 3,5 g.
DOSA, silver, förgylld insida, 7 x 3 cm, gravyr på locket, vikt 52,3 g, G.H Sidwall, Norrköping 1793.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, glas, 2,3 x 1,6 cm, vikt 4,1 g, C.Tengstedt & Son, Göteborg 1866.
HÄNGE, 14K guld, akvamarin ca 1,40 ct, äkta rosa stenar, nagg, modifierad, skada på baksidan, vikt 1,4 g.
KEDJA/HÄNGE, silver, akvamarin ca 3,80 ctv, orientaliska pärlor, 1 saknas, längd 41 cm, vikt 2,8 g.
ARMBAND, 18K guld, safir ca 1,80 ct, 74 rosenstenar ca 1,10 ct totalt, 4 små pärlor, säkerhetskedja, vikt 22,9 g.
HÄNGE, 18K guld, svart emalj, oval gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca Cr(J)/VS2, vikt 2,9 g.
BROSCH, 18K guld, 3 orientaliska halvpärlor, 2 rosenstenar, längd 3,7 cm, vikt 2,6 g, Sverige.