Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2011
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 36 åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, 2 odlade pärlor 9,4 mm, vikt 7,6 g.
COLLIER, 18K guld, ametister, citriner, turkos, 2-radig ärtlänk, längd 37,5 cm, vikt 10,5 g, gravyr på låset, modifierat hänge.
RING, 18K rodierat guld, 122 diamanter (assher- pentagon- och briljantslipade) ca 4,60 ctv, ca W/VVS, 3 diamanter med små skador, stl 18 mm, vikt 11,1 g.
BROSCH, 18K guld, syntetisk blå spinell, 40 gammal- och rosenslipade diamanter, vikt 16 g.
2 DIAMANTER, briljantslipade, 0,55 ct/st, W(H)/VS2, HRD-cert 181149 och 141925, förseglade.
RING, 18K guld/silver, 3 gammalslipade diamanter ca 0,85 ctv, ett antal nagg, stl 18,25 mm, vikt 3,1 g, tillv i Stockholm av David Andersen 1948.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd ca 0,80 ct, 12 briljanter ca 0,24 enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,0 g, Göteborg.
ARMRING, 14K guld, 12 rosenstenar, 1 skadad, 3 med slitna fasettkanter, vikt 26,4 g, öppningsbar, säkerhetskedja.
COLLIER, 18K guld, längd 42 cm, vikt 11,8g, låset stämplat L.P Malm, Eskilstuna 1848, mittsektion stämplad O.W Kjellberg, Västerås 1839.
ARMBAND, 18K vitguld, 98 briljant- och 48 baguetteslipade diamanter 3,73 ctv enligt gravyr, ca Cr-Ca/VS-P1, längd 17,7 cm, vikt 12,2 g.
RING, 18K guld, 28 briljanter 0,28 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 4 g, Engelbert 2001, böjd skena.
ALLIANSRING, 18K guld, 21 briljanter ca 1,05 ctv, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K guld, safir, inneslutning som når ytan, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI-P, 4 skadade, stl 18,5 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K guld / överdel 14K, 6 ametister ca 2,10 ctv, 25 små pärlor, överdel kan skruvas loss och användas som hänge, stl 16,5 mm, vikt 8,8 g.