Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2011
RING, 18K rodierat vitguld, 17 briljanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,9 g.
ARMBAND, 18K rodierat vitguld, 108 briljanter ca 1,44 ctv, ca W-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 14,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, svagt doserade 6,7 - 9,5 mm, längd 52 cm, lås i vitmetall med rosenslipade diamanter.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, mabépärlor, 24 briljanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, stift, clips, vikt 11,5g.
HÄNGE, 14K guld/vitguld, mabépärla, 45 briljanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/ VS, vikt 8,1 g.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, kannans höjd 25 cm, hamrad yta, invändigt förgylld, vikt 896 g, kannan med gravyr, Anders Nilsson ( far till Wiwen Nilsson ) Lund 1919.
RING, 18K guld, smaragdslipad ametist ca 11,00 ct, små nagg, stl 18,5 mm, vikt 9,9 g, Erling Ahlen, Stockholm 1964.
RING, 23K guld/silver, rosenslipade diamanter, 3 skadade, 1 nagg, stl 19,75 mm, vikt 15,4 g, gravyr, ringskenan tillverkad i Stockholm 1892.
RING, 18K vitguld,4 prinsesslipade diamanter ca 0,20 ctv, 70 briljanter ca 0,86 ctv, ca TW-TCR(G-I)/VS, stl 17,25 mm, vikt 7,7 g.
MATSILVER, 48 delar, silver, modell Strömsholm, 12 bordknivar, 12 bordgafflar, 4 bordsskedar, 8 matskedar, 12 kaffeskedar, 3 besticklindor.
2 SORGBROSCHER, silver, 1 nål i gulmetall, onyx, vikt 16,4 g, en brosch stämplad Hedblom, Stockholm 1891.