241 - 260 av 409
1...121314...21 Gå till
Just nu klubbas Klockkvaliten i Stockholm. Gå in här

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2011

Klubbad för

RING, 18K rodierat vitguld, 17 briljanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 4 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljanter ca 0,41 ctv, ca W(H)/VS-SI, vikt 6,6 g.

4 200 kr

Utrop: 4 600 kr

ARMBAND, 18K rodierat vitguld, 108 briljanter ca 1,44 ctv, ca W-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 14,8 g.

Utrop: 11 400 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, svagt doserade 6,7 - 9,5 mm, längd 52 cm, lås i vitmetall med rosenslipade diamanter.

Utrop: 2 900 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,0 mm, 14K guldlås, längd ca 96 cm.

Utrop: 5 600 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, mabépärlor, 24 briljanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, stift, clips, vikt 11,5g.

2 400 kr

Utrop: 2 800 kr

HÄNGE, 14K guld/vitguld, mabépärla, 45 briljanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/ VS, vikt 8,1 g.

Utrop: 5 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, vikt 14,2 g, stift.

Utrop: 4 200 kr

RING, 18K guld/vitguld, 88 briljanter ca 1,32 ctv, ca W/SI, stl 19 mm, vikt 6,4 g.

Utrop: 6 600 kr

Silver Kaffeservis

KAFFESERVIS, 3 delar, silver, kannans höjd 25 cm, hamrad yta, invändigt förgylld, vikt 896 g, kannan med gravyr, Anders Nilsson ( far till Wiwen Nilsson ) Lund 1919.

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K guld, 19 briljanter ca 0,60 ctv, ca River-TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 5 400 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad ametist ca 11,00 ct, små nagg, stl 18,5 mm, vikt 9,9 g, Erling Ahlen, Stockholm 1964.

Utrop: 2 000 kr

RING, 23K guld/silver, rosenslipade diamanter, 3 skadade, 1 nagg, stl 19,75 mm, vikt 15,4 g, gravyr, ringskenan tillverkad i Stockholm 1892.

Utrop: 12 600 kr

COLLIER OCH ÖRHÄNGEN, granater, gulmetall, stift.

RING, 18K vitguld,4 prinsesslipade diamanter ca 0,20 ctv, 70 briljanter ca 0,86 ctv, ca TW-TCR(G-I)/VS, stl 17,25 mm, vikt 7,7 g.

Utrop: 6 800 kr

ARMBAND, 18K guld, 7 odlade pärlor, 8,0 mm, längd 20,5 cm, vikt 16,7 g.

Utrop: 3 900 kr

MATSILVER, 48 delar, silver, modell Strömsholm, 12 bordknivar, 12 bordgafflar, 4 bordsskedar, 8 matskedar, 12 kaffeskedar, 3 besticklindor.

Utrop: 10 400 kr

2 SORGBROSCHER, silver, 1 nål i gulmetall, onyx, vikt 16,4 g, en brosch stämplad Hedblom, Stockholm 1891.

Utrop: 550 kr

BROSCH, 18K guld, opal, 10 halvpärlor, vikt 5,2 g, Stockholm 1899.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

RING, 18K guld, delvis rodierat, 5 briljanter ca 0,65 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 16 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 7 300 kr