Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2011
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,68 ct enligt gravyr, ca TW(G)/SI1, stl 15,5 mm, vikt 4,5 g, Stjärnringen, H.Strömdahl.
RING, 14K vitguld, svart briljant ca 1,35 ctv, små sprickor, 12 briljanter ca 0,12 ctv, ca W/P1, stl 18 mm, vikt 3,1 g.
RING, 14K guld, vit opal med färgspel i orange, gult, grönt och lila, oval 19x13x5 mm, stl 19,5 mm, vikt 5,4 g.
RING, 14K guld/vitguld, 7 briljanter ca 1,05 ctv, ca W-Cr (H-J)/P1, nagg, skador, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, 10 briljanter 0,31 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, 2 skadade, stl 17,75 mm, vikt 4,6 g.
RING, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,30 ctv, W/SI, 1 skadad, 1 nagg, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g.
12 FRUKTKNIVAR, silver (830/1000), längd 16 cm, vikt 486,3 g, Hallbergs, Stockholm 1938-39.
ALLIANSRING, 14K guld, 5 briljanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, gravyr, stl 18 mm, vikt 4,7 g.
CARMOSÉRING, platina, syntetisk blå safir, 16 diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 18,75 mm, vikt 4,2 g. (skenan lödd med guld på ett ställe).
ARMBAND, bismarcklänk, 18K guld, bredd 19 cm, längd 20 cm, vikt 98,6 g, Björn Jägerstig 1979, etui.
ÖRHÄNGEN, silver, guld, blå guilloché emalj, cubik zirkonia, liten skada, vikt 9,2 g, stift, ej snurrebussar.
HELALLIANSRING, 18K guld, 27 briljanter ca 1,83 ctv, ca River-TW(E-G)/VVS-VS, en diamant med nagg, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 2,60 ct, 17 briljanter ca 0,20 ctv, stl 15,5 mm, vikt 2,9 g.
BROSCH, blå natursten, 5 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, 1967, vikt 11,2 g, Stigbert för Engelbert.
BROSCH, 18K guld, 3 små opaler, orientaliska pärlor, vikt 2,4 g, G.Dahlgren & Co, Malmö 1898.