Avslutad | Mynt – Torsdag 21 april 2011
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1904, Oscar II, kvalité ca 1+ - 1, diameter 31 mm, vikt 14,8 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1 Riksdaler / 3 Daler SM, 1776, Gustav III, kvalité ca 1, diameter 41 mm, vikt 29,3 g.
Mynt Svenska mynt
MINNESMYNT, silver, Ventenskap Konst Litteratur, 5 Kr, 1962, kvalité ca 0-01, diameter 34 mm, vikt 18,0 g.
Mynt Svenska mynt
KASTMYNT, silver, Gustav IV Adolfs kröning, 1/3 Riksdaler, 1800, kvalité ca 1+, diameter 30 mm, vikt 9,8 g.
Mynt Svenska mynt
4 Mark, Karl XI, 1696, kvalité ca 1+ med skador (inte så mycket slitage, men myntet har troligen varit del av en brosch), diameter 36 mm, vikt 21,2 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler, 1821, Karl XIV Johan, kvalité ca 01 - 1+, diameter 41 mm, vikt 29,4 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1/6 Riksdaler, Gustav III, 1778, kvalité ca 1, diameter 25 mm, vikt 6,1 g.
Mynt Svenska mynt
6 MYNT, silver, 2 Kronor, 1880 ca 1?, 1898 ca 1-1?, 1900 ca 1, 1904 ca 1, 1907 ca 1+ - 1, 1940 (ändrad fyra) ca 1+, total vikt ca 90 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, metall, 4 Soldi - 60 Tornesi, Kreta, 1625-1629, kvalité ca 1, diameter 29 mm, vikt 5,7 g.
Medaljer Ordenstecken
MEDALJ, förgyllt silver, emalj, Det Militära korset (förlaga till Croix de Guerre), instiftades 1885, Belgien, Albert I, saknar band, ca 39×65 mm, vikt 20,8 g.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, För Förtjänst Om Den Frivilliga Sjukvården, 1944, inklusive bandet ca 40×80 mm, vikt 21,5 g, av Adolf Lindberg.
Medaljer Minnen
MINNE, 18K guld, LM Ericsson, 1976, diameter 39 mm, vikt 50,5 g, av Astri Taube för Sporrong.
Mynt Svenska mynt
MINNESMYNT, sterling silver, 200 Kr, Svensk Myntning 995-1995, kvalité ca 0, diameter 36 mm, vikt ca 27,0 g.
Medaljer Minnen
MEDALJ, brons, For Deeltagelse i Krigen, Danmark, 1864, ca 30×65 mm med bandet, vikt 13,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 5 Kronor, Oscar II, 1901, kvalité ca 01 - 1+, diameter 16 mm, vikt 2,2 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 10 Kroner, Norge, 1902, kvalité ca 1+, diameter 18 mm, vikt 4,5 g.
Medaljer Minnen
MINNE, brons, musiker mm, diameter 76 mm, vikt 287,7 g, av André Galtié, okänt årtal.