Avslutad | Mynt – Torsdag 21 april 2011
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Operan 1773-1973, diameter 55 mm, vikt 100,0 g, av OA för Svenska Medaljgillet, etui.
Mynt Utländska mynt
2 MYNT, silver, 5 Corona, 1907 ca 1 samt 1908 ca 1+, Österrike, total vikt 47,8 g, obserbvera att myntet från 1907 är märkt 1900.
Mynt Utländska mynt
2 MYNT, silver, 5 Shillings, Sydafrika, 1952 ca 01 - 1+ och 1953 ca 1+ - 1, total vikt 56,7 g.
Mynt Utländska mynt
8 MYNT, silver, 2 Francs 1886- 1959, Schweiz, kvalité ca 1+ - 1, total vikt ca 80 g.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Internationella Kvinnoåret, 1975, diameter 35 mm, vikt 16,9 g, bitvis oxiderad.
Mynt Utländska mynt
4 MYNT, silver, 2 st 10 Kr 1964, 25 Kr 1970, 50 Kr 1978, Norge, total vikt ca 98 g.
Mynt Utländska mynt
5 MINNESMYNT, silver, 3 st 10 Rubel, 2 st 5 Rubel, OS i Moskva, kvalité ca 01 med viss oxidation, 1979, vikt ca 133 g, etui.
Mynt Utländska mynt
3 MINNESMYNT, silver, 10 Rubel samt 2 st 5 Rubel, 1978, OS i Moskva, kvalité ca 0-01, total vikt ca 66,6 g, etui.
Mynt Svenska mynt
127 MYNT, koppar / järn, 5, 2 och 1 öre, blandad kvalité, god sortering, 1874-1976.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 10 Francs, Frankrike, 1866, kvalité ca 1+ med repor, diameter 19 mm, vikt 3,2 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 10 Francs, Frankrike, 1900, kvalité ca 1+, diameter 19 mm, vikt 3,2 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Corona, Österrike, 1904, kvalité ca 01 - 1+, diameter 21 mm, vikt 6,8 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1876, Oscar II, kvalité ca 1, diameter 31 mm, vikt 14,7 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1892 Oscar II, kvalité ca 1-1?, diameter 31 mm, vikt 14,8 g, oflagad.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1910, förskjutet myntmärke, Gustaf V, kvalité ca 1-1? med "5" inristat, diameter 31 mm, vikt 14,9 g.
Visa varaMynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 1 Öre SM, Fredrik, 1746, kvalité ca 1-1?, diameter 30 mm, vikt 13,9 g.
HÄNGE, silver, minne med ögla, S:t Göran och draken, S.Georgius Equitum Patronus, Intempestate Securitas, vikt 14,3 g, skador.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 10 Rubel, Ryssland, 1899, kvalité ca 1+ - 1, diameter 23 mm, vikt 8,6 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 15 Rubel, Ryssland, 1897, kvalité ca 1+ med repor, diameter 25 mm, vikt 12,9 g.