Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 mars 2011
ENSTENSRING, 18K guld / vitguld, briljant ca 0,05ct ca TW/VS-SI, stl 16 1/2mm, 7,1g
PÄRLCOLLIER, ca 8,0 - 8,5 mm odlade pärlor, ngt off-round, silverlås, längd 45 cm.
DOSA, silver, med lock, Engelska stämplar, London, brittiskt silver mynt, höjd 4,0 cm, vikt 48,8 g.
DOSA, silver, med lock, blomstermotiv, engelska stämplar, invändigt förgylld, höjd 5,0 cm, vikt 83 g.
DOSA, 2 st, silver, färgstenar, gravyr undertill, 1930, stämplad KL, vikt 106,5 g, 2 etuier.
Smycken Skjortknappar
1 PAR SKJORTKNAPPAR 18K guld, 2 orientaliska pärlor, vikt 2,2 g, GD&C, Malmö 1909.
HÄNGE, 18K guld, oval blå safir ca 1,00 ct, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, vikt 1 g.