Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 3 mars 2011
FICKUR, 56 mm, signerad "Th´s Whitt", London, silver, spindelgång, skadad urtavla, defekt, ytterboett, 62 mm, vitmetall, skadad, ca 1800, kedja i gulmetall, nyckel.
OMEGA, herrur, 27 x 27 (35) mm, Cal 620, Serie nr. 21736217, Boett nr. 111.024, herrur, 27 x 27 (35) mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, ca 1964, metallänk ej original.
VIKING, Sport, Cal 677, Boett nr. 9212, herrur, 33 mm, doublé, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955.
Klockor Nilax
NILAX, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 31370, silver, skadad urtavla, ankargång, går ej, ca 1930.
CERTINA, hängur, 35 mm, Cal 17-25, Boett nr. 1705 135 6755827, doublé, manuell, plexiglas, ca 1975, kedja i gulmetall.
Klockor Chopard
L.U.C. fickur, 52 mm, Boett nr. 1231, doublé, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, ca 1950.
PIERRE BALMAIN, kronograf, herrur, 33 x 44 (53) mm, Ref nr. 5841, stål, quartz, mineralglas, datum, originallänk, viklås, ca 2006.
Klocktillbehör Rolex
LÄNKBITAR, 2 st. till Rolex Jubileelänk herrur, stål/guld, bredd 15,5 mm, inklusive skruvar.
Klocktillbehör Rolex
URTAVLA, till Rolex damur, Datejust, vit pärlemor med vita romerska siffror i vitt guld.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 35 mm, Cal 3600, Serie nr. 1003397, Ref nr. 288/3, stål, automatisk, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1957.
MORMORSUR, 30,5 mm, Boett nr. 53959, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, boett signerad AH, ca 1910.
MORMORSUR, 30 mm, Boett nr. 31467, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900.
HERRUR, 3 st. defekta, Certina, Blue Ribbon, doublé, automatisk, Sperina, doublé, automatisk,Tärnan, stål, manuell.
OMEGA, fickur, 49 mm, Serie nr. 6638233, Boett nr. 7450699, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1927, läderpåse.
ZENITH, fickur, 54,5 mm, Boett nr. 2999995, Serie nr. 2169079, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915.
Klockor Eterna
ETERNA, fickur, 48 mm, Boett nr. 2287148, Serie nr. 2272745, silver, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1910.