Avslutad | Klassiska – Lördag 26 februari 2011
SÅSSKÅL PÅ FAT, silver, skål med invändig förgyllning, godronnerad dekor, höjd ca 10 cm, såsslev medföljer, Hallberg 1909.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 2,00 ct, 14 briljanter 0,56 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 6,1 g, Johansson Guld & Juvelatelje, Göteborg 1989.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 safirer ca 1,60 ctv, 24 briljanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, en sten mindre skadad, stift, vikt 3,9 g,
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragd, 14 briljanter ca 0,85 ctv, ca TW-W/VS, en skadad, stl 18 mm, vikt 4,5 g.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, ca 1,50 mm, barocka, 4-radigt, lås och mellan delar 18K guld, en del av med skada, längd 38 cm, säkerhetskedja, låset med gravyr.
ARMBAND, 18K vitguld med briljanter samt bagetter totalt ca 0,88 ct ca I-J(TCR-CR)/VS-SI.
RING, 18K guld, cabochonslipad ametist ca 10 ct, inneslutningar som når ytan, ett antal små nagg, stl 18,5 mm, vikt 11 g, Sverige 1953.
COLLIER, 18K guld/vitguld, 29 åttkantslipade diamanter, ca 0,60 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 53 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserad, ca 5,5-9,0 mm, 18K guldlås, 1842, text på lås, längd 50 cm.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, 19 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW/ VS, längd 44 cm, vikt 4,8 g.
MATSILVER, 27 delar; 6 matskedar, 6 matgafflar, 6 bordsknivar, 5 stora kaffeskedar, 1 efterrättssked/barnsked, 2 serveringsskedar (varav en liten), 1 såssked, modell Uppsala, Mema Löfman 1960-80 tal, 2 etuier.
BROSCH, 18K guld/vitguld, blå safirer, rosenstenar, längd 6,5 cm, vikt 4,5 g, svensk import.
ARMBAND, 18K guld, 8 ametister ca 18 ctv, 16 odlade pärlor ca 3 mm, längd 17,5 cm, vikt 13,3 g.