Avslutad | Klassiska – Lördag 26 februari 2011
MOCCAKANNA, silver, konisk med tvärställd trähänkel, höjd 13,5 cm, vikt 335 g, Sandborns Mexico, 1900-tal.
BÄGARE, silver, vidgande med svängda reliefåsar, höjd 17,6 cm, diameter 13 cm, vikt 261 g, Tesi Göteborg 1950.
1 PAR LJUSSTAKAR, silver, cicelerad blomdekor, höjd 17,8 cm, fotens diameter 13,5 cm, Tesi Göteborg 1950, fyllda.
1 PAR LJUSSTAKAR, silver, höjd 20 cm, Th Martinsen, Norge ca 1960-tal, mindre bucklor.
MJÖLK-/GRÄDDKANNA, silver, kaskformat liv med godronnering, höjd 12,2 cm, vikt 83 g, PG Fröberg, Norrtälje 1854.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljanter ca 0,20 ctv, rubiner, vikt 5,6 g, stift med clips
MJÖLK-/GRÄDDKANNA, silver, bukig på fyra snäckformade fötter, höjd 11,5 cm, vikt 128 g, W Lyon, Göteborg 1845.
SMYCKESET, collier, örhängen, brosch; silver, ametister, längd 40 cm, skruvmekanism, vikt 11,1 g.
SUPKALK OCH SUPKOPP, förgyllt silver, emaljdekor, höjd 9 resp 4,5 cm, Leningrad ca 1960-tal.