Avslutad | Moderna – Lördag 12 februari 2011
ARMBAND, 18K rodierat ljusgult guld, 56 briljanter ca 5,60 ctv, ca W/SI, längd 17,5 cm, vikt 23,4 g.
GEORG JENSEN, matsilver, 46 delar silver/rostfritt stål, 8 bordsgafflar, 8 bordsknivar, 7 bordsskedar, 6 smörgåsgafflar, 6 smörgåsknivar, 6 efterrättsskedar, 5 smörknivar, 2 något böjda.
CLAES GIERTTA, ring, 18K vitguld, bergkristall med skador under klor och nagg, stenen sitter något löst i sin fattning, Stockholm 1983, stl ca 15,75 mm, träs på åt sidan och vrid, vikt 10,9 g. (d)
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, stl19,5 mm, vikt 6,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VVS, stl 17,75 mm, vikt 9,1 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, hjärta med ca 52 briljanter ca 0,78 ctv, ca TW/VS, 2 skadade, längd 41 cm, vikt 4,4 g.
RING, 18K guld/silver, citrin med slitna fasettkanter, gula och blå diamanter ca 0,28 ctv, stl 17,75 mm, vikt 17,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,50 ct, ca TW-W(G-H) /SI1, stl 17,75 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K guld, 6 prinsesslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 6,3 g.
PÄRLCOLLIER, 5-radig, odlade sötvattenpärlor, bronsfärgade, karneol, lås, pärla, längd 45-60 cm.