Avslutad | Moderna – Lördag 12 februari 2011
SLÄT RING, 18K guld, stl 17,5 mm, vikt 8,6 g, ringskenans sida med text "Engelbert", Engelbert år 2004.
20 JULBESTICK 10 skedar och 10 gafflar, förgyllt silver, emalj, A Michelsen, Danmark, linda.
GEORG JENSEN, örhängen, sterling silver, emalj, hängande blomdesign, stift, vikt 6,6 g.
RING, sterlingsilver med blå topas, peridot och citrin, storlek 16,5 mm, Pierre d´ Argent.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 39 briljanter ca 0,39 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17 mm, vikt 7,9 g.
Silver Fat
LITET FAT, sterlingsilver, diameter 10,6 cm, vikt 162,2 g, SE-bankens symbol på undersidan, REY URBAN 1975.
RING, 18K guld, 4 briljanter ca 0,05 ctv, ca W/VS, stl 19,5 mm, vikt 7,8 g, svensktillverkad.
GEORG JENSEN, ring, 18K vitguld/rött guld, 3-delar, "Fusion" design Nina Koppel, stl 18,5 mm(58), vikt 17,1 g, orginaletui.
RING, 18K guld, 11 briljanter ca 0,23 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 10,4 g, design Batia Wang.
RING, 18K vitguld, briljant 0,70 ct enligt gravyr, ca TCr-Cr(I-J)/SI2, 8 briljanter 0,16 ctv enligt gravyr, ca W/P, små skador på ytorna, stl 15,75+ mm, vikt 6,3 g.