Avslutad | Moderna – Lördag 12 februari 2011
ALLIANSRING, platina, 16 prinsesslipade diamanter 0,60 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, gravyr, Anders Fors Guldatelje, Stockholm.
RING, 18K guld, 15 briljanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, 1 skadad, stl 14,75 mm, vikt 5,9 g, Lantz.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,35 ct, ca H(W)/VS, stl 18,25 mm, vikt 2,5 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, 2 bergkristaller, vikt 14,8 g, Birger Haglund, Stockholm 1965.
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, bergkristall med rutilnålar, vikt 19,3 g, Birger Haglund, Stockholm 1959.
COLLIER, färgade sötvattenspärlor, akvamariner, ametister, lapis lazuli, ej lås, längd 70 cm.
GEORG JENSEN, bältesspänne, silver, modell nr 1, stämplad Gi, tidigt 1900-tal, storlek 9,5 x 4,5 cm, vikt 41,7 g.
Accessoarer Tändare
TÄNDARE, CARTIER, vitmetall, originaletui, instruktionshäfte, stift, ej funktionsgaranti.
GEORG JENSEN, ring, 18K roséguld, 16 briljanter, 2-delad, "Fusion", design Nina Koppel, stl 17 mm, vikt 9,9 g, etui, ytterkartong.