Avslutad | Moderna – Lördag 12 februari 2011
WIWEN NILSSON, stelt collier, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", 1959, orginaletui. (d)
WIWEN NILSSON, ett par örhängen, silver, signerade Wiwen Nilsson, stämplade "AN", 1958, skruv. (d)
GEORG JENSEN, kedja/hänge, sterling silver, längd 46,5 cm, (kedja ej Georg Jensen), gravyr på baksidan av hänget.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, höjd 23 cm, vikt 858 g, fylld botten, Tapio Wirkkala, askar.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K vitguld, "Anemone" design Charlotte Lynggaard, ref. nr A1537-503, stl 18,75 mm, vikt 16,7 g, orginaletui och ask.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, stopp 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,72 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 1,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,32 ct, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g.