Avslutad | Klockor – Lördag 5 februari 2011
OMEGA, Seamaster 600, Cal 284, Serie nr. 16274365, Ref nr. CK 2938, Boett nr. 2938-3 SC, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1958.
CERTINA, herrur, 34 mm, Cal 25-66, Ref nr. 5210.136, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1973.
CERTINA, New Art, Cal , nr. , nr. , herrur, 33 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1968, metallänk (ej original).
ROLEX, Oyster Perpetual, Submariner (660ft=200m, swiss-T<25), Ref nr. 5513, Serie nr. 1329406, Cal 1520, Boett nr. 5513, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93150-DE9/501 B, servad januari 2011, tillverkad första kvartalet 1966.
TISSOT, Ballade, Dream, Ref nr. T46.2.285.76, Boett nr. C218/318C, damur, 27 mm, bicolour, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med vita stenar (11 st.), originallänk, viklås, Ref nr. C318-152/12, ca 2000.
Klockor Corum
CORUM, Bubble, Cal ETA 2892 A2, Serie nr. 674832, Ref nr. 082.153.69.xxxx, Boett nr. 82.153.69, herrur, 45 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (8 st. 8/8), briljanter på kronan ( st.) och boetten (233 st.), glasbaksida, läderband, viklås i stål, ca 2005.
Klockor Epoch
EPOCH, Stockholm, Jubilee Limited Edition, Cal ETA 7001 + ETA 6497-1, No. 21/40, Ref nr. JE1, herrur, 38 mm, 18K guld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, + fickur, 50 mm, 18K guld, ankargång, kedja förgyllt silver, cert, mars 2006, etui.
Klockor Epoch
EPOCH, Stockholm, President, Cal ETA 2824-2, Serie nr. 00028, Ref nr. EP1900-S, herrur, 39,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, cert, mars 2008, etui.
CERTINA, herrur, 28 x 29 (30,5) mm, Cal 156 (ETA 255.411), Ref nr. 156.9000.65, 14K guld, quartz, safirglas, datum, ca 1985.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Parsifal, Ref nr. 9530, Boett nr. B 416635, herrur, 36 mm, quartz, datum, stål/guld, safirlglas, datum, originallänk, viklås, ca 2000.
FICKUR, 50 mm, Boett nr. 208764, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1905.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Ergon, Cal 080 TEEA, Verk nr. 278519, Serie nr. D 2194, Ref nr. EG 40 S CH, herrur, 40 x 49 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerat läderband, viklås (defekt), cert, maj 2006, box, ytterkartong.
Klockor Franck Muller
FRANCK MULLER, Geneve, Long Island, Cal 2800 T (S.1.), Ref nr. 1150 SC DT, Boett nr. 418, herrur, 32,5 x 45 (55) mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne i 18K vitguld, cert april 2000, box, ytterkartong.
BELL & ROSS, Instrument BR 01-97, Cal ETA 2897, Serie nr. 00059, herrur, 46 x 46 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, gångreservindikator, läderband, originalspänne, ca 2005, box, ytterkartong.
IWC, Schaffhausen, GST, Chrono-Rattrapante, Cal 79230, Serie nr. 2892932, Ref nr. IW371508, Boett nr. 2937633, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, splittsekund, integrerad originallänk, viklås, cert, december 2004, box, ytterkartong.
Klockor Panerai
FERRARI, Engineered by Officine Panerai, Scuderia, Chronometer, "Tachymeter", Cal OP XII, Verk nr. 458375, Serie nr. F B103/800, Ref nr. FER 00008, Boett nr. F 6656/BB 1229875, kronograf, herrur, 45 mm, stål, automatisk, safirglas, gummiband, viklås, chronometercertifikat, cert, juli 2007, box, ytterkartong.
Klockor Panerai
FERRARI, Engineered by Officine Panerai, Granturismo, Chronometer, "Tachymeter", Cal OP XII, Verk nr. , Serie nr. F A020/300, Ref nr. FER 00006, Boett nr. F 6663/BB 1218076, kronograf, herrur, 45 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, läderband, viklås i 18K guld, läderband, cert, maj 2007, box.
Klockor Chopard
CHOPARD, Miglia Tycoon, "Tachymetre", Chronometer, Cal ETA 2894-2, Serie nr. 1160169 8961, Ref nr. 16/8961, kronograf, herrur, 46 x 39 (60) mm, stål, automatisk safirglas, datum, pärlemorurtavla, läderband, viklås, cert, februari 2006, box, ytterkartong.
Klockor Ebel
EBEL, 1911, Chronometer, Cal 137, Ref nr. 1137240, Boett nr. 64616891, kronograf, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, defekt, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 6524 CH, ca 2001.