Avslutad | Klassiska – Lördag 29 januari 2011
BROSCH, platina, 94 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, 2 skadade, ett antal små nagg, vikt 15,6 g, lödfogar i guldlod, nål i 18K vitguld, Frankrike.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad ametist 4 x 3 cm, rosenstenar, kedja i platina, längd 72 cm, vikt 16 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, fattningar i silver, rosenstenar, ett antal skadade, vikt 9 g, skruvmekanism, H Strömdahl
Silver Fat
2 FAT, silver (833/1000), på fot, diameter 23/18,5 cm, vikt 801,1 g, Ourivesaria Rossia, Lissabon, Portugal, svensk importstämpel.
RING, 18K vitguld, opal med sprickor och skador, 12 briljanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 13,1 g, tillv av Franz Holm i Stockholm 1971.
HÄNGE, 18K guld, snäckskalscamé, ram för foto på baksida, 3,5 x 2,8 cm, vikt 11,6 g, F.E Hellsten, Uppsala 1878.
UPPLÄGGNINGSBESTICK FÖR FISK, silver, längd 29,5 cm, vikt 124,6 g, London 1808, gravyr.
ÖRHÄNGEN, Georg Jensen, 18K guld, 2 pärlor ca 6,5 mm, 20 briljanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, stift/clips, vikt 8,6, etui.