Avslutad | Klassiska – Lördag 18 december 2010
CIRKELBROSCH, platina, 64 diamanter (de större gammal - mediumslipade, de mindre äldre enkelslipade) ca 5,75 ctv (största ca 1,70 ct), ca TW-TCr/VS-P1 (skador på rondisten på de 2 största dia, och 7 nagg på de mindre), vikt 8,5 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, 64 rosenslipade diamanter ca 0,78 ctv (1 skadad sten, några små nagg), tillv av C.G. Hallberg, plats för 2 foton, vikt 28,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 7,5-8,0 mm, längd 63 cm, lås i 18K guld och platina med smaragder (1 trasig, 2 naggade) och gammalslipade diamanter.
ARMBAND, 18K guld/platina, 18 smaragder och 120 gammalslipade diamanter, längd 18 cm, vikt 17 g, tillverkad 1935, lödningar på låsets undersida, mindre skador och nagg på några stenar.
KEDJA/HÄNGE, 14K guld, 2-radig ärtlänk, längd 80 cm, hänge/kula med plats för foton/hårlock, vikt 38,7 g.
ARMBAND med gömma, 18K guld, blå emalj, 7 rosenslipade diamanter, längd 18,5 cm, vikt 43,5 g, Alfred Ambrosius, Stockholm 1863, orginaletui, skadad stav, slitna länkstavar.
2 MANSCHETTKNAPPAR/2 SKJORTKNAPPAR, 18K guld, pärlemor, 4 små safirer, vikt 7,6 g.
COLLIER, 14/8K 3-färgat guld, 6-radig, röda och gröna stenar, pärlor, längd 40 cm, vikt 40,3 g, skada på låset.
RING, 18K vitguld, 40 prinsesslipade och 58 briljantslipade diamanter ca 3,80 ct totalt, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 12,8 g.
ARMBAND, 3-radigt flätat hårarbete, 18K guldlås i form av ormhuvud, 2 granater, stämplat 1841.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, ett par, 18K guld, 2 orientaliska pärlor, vikt 2 g, G Dahlström & Co.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, ett par, 18K guld, blå och vit emalj, vikt 1,5 g, A.W Arnesen, Stockholm 1859.