Avslutad | Klockor – Lördag 8 januari 2011
OMEGA, Constellation ´95, Cal 1456, Serie nr. 55352762, PIC nr. 1272.70.00, Ref nr. DB 795.1201, Boett nr. 795.1201, damur, 25,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, integrerad originallänk (helstav), viklås, Ref nr. 6552/864, ca 1996.
Klockor Chopard
CHOPARD, Genève, St. Moritz, Ref nr. 8024, damur, 24 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 1990.
FICKUR, 51,5 mm, savonett, Boett nr. 9108338/132, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1920.
FICKUR, 52 mm, savonett, Boett nr. 138398, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, löst glas, bucklor, gravyr, monogram, ca 1924.
CARTIER, Tank, Cal 66, Boett nr. 3 66001 / 42260, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1990, box.
FICKUR, "Karl Olsons Eftr. Karlstad", 47 mm, Boett nr. 168792, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1918.
OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 38638557, Ref nr. BD 132.9051, Boett nr. 1181/1329051-1, herrur, 34 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, datum, gravyr, defekt, läderband, originalspänne (doublé), ca 1974, box.
FICKUR, 57 mm, savonett, Boett nr. 1786945, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, glas saknas, bucklor, ca 1915.
OMEGA, damur, 19 mm, Cal 620, Serie nr. 22836709, Ref nr. BA 511.0002, Boett nr. 511002, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965.
LONGINES, herrur, 33 mm, Cal 27,0, Serie nr. 10306040, Ref nr. 4858, Boett nr. 4858.11, herrur, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1957.
MORMORSUR, 35,5 mm, Boett nr. 201370, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.
FICKUR, 52 mm, savonett, Boett nr. 9109317/1137, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1915, läderpåse.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 30 T2 SC PC, Serie nr. 10087970, Ref nr. CK 2425, Boett nr. 2400-1/2425, stål, manuell, plexiglas, sekundvisare saknas, skadad urtavla, defekt, ca 1944.
Klockor Epoch
EPOCH, Stockholm, Elegance, Cal ETA 2892 A2, Ref nr. EP, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. E07, cert, november 2004, etui.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 19 LB, Serie nr. 6326766, Boett nr. 6499474, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, gravyr, ca 1923.
VIKING, fickur, 51 mm, savonett, Boett nr. 1520144, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, glasring saknas, glas saknas, bucklor, ca 1920.
FICKUR, 52 mm, savonett, Boett nr. 183490/60, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1930.
FICKUR, 52 mm, savonett, 14K guld, Boett nr. 138208, ankargång, skadad urtavla, ca 1930.
TISSOT, 1853, herrur, 33,5 mm, Boett nr. H 674.330, 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 2009, box.