Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 januari 2011
SMYCKESET, collier och örhängen i sterling silver med vita opaler, krokar, längd 42 cm, etui.
RING, 18K guld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, 6 briljanter ca 0,12 ctv, ca W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,1 g.
BJØRG, collier, silver, divese färgstenar (nagg och sprickor), odlade färgade sötvattenspärlor, längd ca 45 cm.
Ädelstenar Opaler
OPAL, 8,06 ct, Etiopien, 19,4 x 12,0 x 7,4 mm, rött och grönt färgspel + lite gult och orange.
SMYCKESET, collier, ring, örhängen; förgyllt silver, granater, längd 43 cm, stl 18 mm, stift, vikt 27,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, Örns Juvelatelje 1982.
RING, 18K guld, safirer, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/VS-SI, stl 18, vikt 3,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, fotbollar, engelska stämplar, vikt 10,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, vita och infärgade grå, barocka, ca 12X8 mm, längd 134 cm.