Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 januari 2011
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, slitna fattningar, skev skena, ca 18 mm, vikt 4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 4 samt 7,5 mm, brunfärgade, längd 100 cm.
COLLIER, 4-radigt, odlade barocka sötvattenspärlor, blå/grå/svartfärgade, små kristallstenar, längd 40 cm.
Smycken Slipshållare
SLIPSKLÄMMA, sterling silver, engelska stämplar med inskription "e-male", längd 5 cm, vikt 6,9 g.
Silver Bricka
SILVERBRICKA, för ginflaska, sterling silver, engelska stämplar, längd 5 cm, vikt 8,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, ca 3,25-7,50 mm, lås i silver, längd 53 cm, säkerhetskedja.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,29 ct, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld, rosa sten, rosenstenar, stenen sitter löst, vikt 2,1 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, safir ca 0,80 ct, 6 briljanter ca 0,05 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,0 g.
HÄNGE, silver/14K guld, 11 diamanter (1 gammal- 3 enkel- och 7 rosenslipade) ca 0,26 ctv (nagg), ryska stämplar, 18K vitguldskedja medföljer (ej fastsatt).