Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2010
RING, 18K guld, jade, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 8,3 g.
Smyckestillbehör Smyckeskrin
SMYCKESKRIN, vitt och grått skinn, 21,5 x 13 16,2 cm, lås och nyckel, Dulwich design.
RING, 18K vitguld, 18 rubiner ca 0,90 ctv, 10 briljanter ca 0,43 ctv, ca TW-W/VS, stl 18,5 mm, vikt 5,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,5- 7,0 mm, off round, lås 18K vitguld, 2 blå safirer, 1 åttkantslipad diamant ca 0,01 ct, längd ca 80 cm.
RING, 18K rodierat guld, safir, 14 briljanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, 2 stenar med mindre skador, stl 18,75 mm, vikt 3,5 g, gravyr.
DIAMANT, briljantslipad, 0,51 ct, TW(G)/VVS2, IGI-certifikat nr F850929, förseglad av IGI.
GEORG JENSEN, en tårtkniv, silver, "Konge/Acorn", design Johan Rohde, blad i rostfritt stål, längd 26,5 cm, nr 3062196 svenska stämplar.
ARMBAND, Chopard, "Happy Diamonds", 18K guld, 15 briljanter, ca 0,25 ctv, ca TW/VVS, safirglas, längd 17,5 cm, vikt 22,5 g.
ENSTENSRING, 23/18K guld/vitguld, briljant ca 0,60 ct, ca W-TCr(H-I)VS1, stl ca 17 mm, vikt 4,3 g, gravyr.
Visa varaSmycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter 0,30 ctv enligt gravyr ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 9,1 g, Engelbert 2000.
RING, Ole Lynggard, "bobble" 18K rosa guld, 8 rosa/lila ädelstenar, nagg på några stenar, stl 17 mm, vikt 9 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, längd 42 cm, vikt 10,9 g.
KEDJA/HÄNGE, med hänge hjärta 18K vitguld briljanter ca 0,22 ct rubin, samragd samt safir.