Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2010
BROSCH, silver, granater, orientaliska halvpärlor, rörligt treklöver, längd 5,5 cm, en pärla saknas.
ARMRING, silver, granater, orientaliska halvpärlor, skadade pärlor, en imitationspärla, treklöver, senare säkerhetskedja.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, en diamant skadad, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, granater, hänge i form av ett hjärta, längd 42 cm, vikt 8,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 24 briljanter 0,48ctv enligt gravyr ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 7,8 g, Engelbert, etui.
Accessoarer Pennor
2 PENNOR/NYCKELRING cross, en blyerts, en kulpets, förgyllda manual, etui, ytterkartong.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 1 rosa safir, 22 briljanter ca 2,00 ctv, ca W/VS, nagg på 1 sten, stl 16,25 mm, vikt 8,6 g, modell "Alto", Sandberg, orginalask.
RING, 14K guld, 43 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,00 ct ca R(E)/VS2, 14 briljanter ca 0,50 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 prinsesslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W/VS, vikt 6,3 g, huggies.
SAFIRRING, 18K, blå safir ca 1,00 ct, 30 briljanter ca 0.30 ctv, stl 17 3/4 mm, vikt 3 g.
BJÖRN WECKSTRÖM, brosch, 18K guld, LAPPONIA, "Bow of Argo", 3 odlade pärlor, år 1994, vikt 10,6 g, cert från år 2000.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 3,00 ct, sprickor 14 briljanter ca 0,94 ctv, ca W/VS, 2 diamanter skadade, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g.