Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2010
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,44 ct enligt gravyr ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,35 ct enl gravyr ca TW/VS, natural, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,70 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,40 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,80ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g, svensk importstämpel.
RING, 18K guld, 7 baguetteslipade diamanter ca 1,80 ct, ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 5,2g, gravyr.
COLLIER/ARMBAND, odlade färgade sötvattenspärlor, längd 38 cm/16 cm, båda treradiga, gulmetallås.
COLLIER, granater, slipade kulor, doserad, ca 4,5- 11,5 mm, längd 40 cm, vitmetallås, magnet.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,01 ct, ca TW(F)/SI2-P1, stl 17 mm, vikt 5,3 g.
MATSILVER, 36 delar; 12 bordsskedar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, modell Uppsala, stämplad MGAB, ca 1970-tal, 3 etuier.
RING, 18K guld, droppslipad smaragd, 12 briljanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, mindre skada under en klo, stl 16,25 mm, vikt 9,1 g.