Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2010
COLLIER, silver, hjärtan, grå odlade sötvattenspärlor, längd 40 cm, NINA Stockholm, orginalpåse.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 50 briljanter ca 0,25 ctv, ca TCr/SI-P, nagg, svaga fattningar, vikt 3,3 g.
LAPPONIA, collier, 18K guld/platina, 4 briljanter 0,25 ctv, TW/VVS, Björn Weckström "Spitsbergen", längd 39,5 cm, vikt 11,4 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 odlade pärlor ca 6,50 mm, 2 briljanter ca 0,07 ctv, stift, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,62 ct, River(E)/VVS1, cert och stenkuvert från HRD, 51 briljanter ca 0,77 ctv, ca W-TCa/SI, stl 17,25 mm, vikt 6,8 g, en briljant saknas.
COLLIER, silver, cabochonslipad ametist, engelska stämplar, imporstämpel, vikt 35 g.