Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2010
COLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 4-5 mm färgade, samt 8-9 mm, ametister, kvarts, längd 100 cm.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,63 ct, ca TW/VS, 50 briljanter ca 0,25ctv ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 11,1 g. Mittstenen sitter löst i fattning. Sprickor i fattningen.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter, ca 0,80 ctv, ca W/VS, vikt 6,2 g, stift/clips.
ÖRHÄNGEN, 18K,guld/vitguld vikt 3,4 g, 2 smaragder ca 0.80 ctv, 8 brilj, ca 0.24 ctv
TRESTENSRING, 18K guld, 3 briljanter ca 0,54 ctv, ca TW/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g, Stockholm 1951.
RING, silver, Efva Attling, "from here to eternity", bucklig, sliten, stl 16,25 mm, gravyr, vikt 14,4 g, etui.
16 DESSERTBESTICK; 8 dessertskedar, 8 dessertgafflar, silver, förgyllt, emalj, Norge, Johan G. Kjaerland, broschyr, tygfodral.
HÄNGE, 18K guld, onyx, svart emalj, emaljskador 2 halvpärlor, rosenstenar, vikt 16,3 g, skadad.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor, 2 briljanter ca 0,10 ctv, skruv, vikt 2,8 g, Sverige 1961.
COLLIER, ARMBAND, ÖRHÄNGEN, HÄNGE, BROSCH, förgyllt silver, turkoser, pärlor, emalj, skruv.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, onyx, orientaliska halvpärlor, rosenstenar, längd ca 41 cm, vikt 3,4 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, ärtlänk, 11 orientaliska halvpärlor, en saknas, längd 140 cm, vikt 27,5 g, GD&C, Malmö år 1877.
COLLIER OCH ARMBAND, förgyllt silver, stenar, emalj, Ungern ca 1930-tal, 3 stenar saknas.