Avslutad | Klassiska – Lördag 27 november 2010
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,50 ct enligt gravyr, ca TW/SI1, natural, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljant ca 1,15 ct ca TCr(I)/VS1, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSRING, 14K guld/vitguld, briljant ca 0,70 ct ca TW(F-G)/P1, stl 17,75 mm, vikt 4,2 g.
BROSCH, 14K guld/silver, diamanter ca 2,30 ctv, skador på diamanterna, tre kläppar, lagning, vikt 13,5 g.
BROSCH, 18K guld/platina, 3 pärlor, 2 rosenstenar saknas, en gammalslipad diamant, vikt 4,4 g, nålen senare del.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 cabochonslipade smaragder, inneslutningar når ytan, 2 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS-SI, inneslutningar når ytan, stift, vikt 2,8 g, saknar snurrebussar.
ENSTENSRING, 23K guld/platina, briljant ca 0,40 ct, ca TW(G)/VS2, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g, gravyr.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,20 ct, ca TW/VS, längd 38,5 cm, vikt 6,1 g, hänget stämplat Alton.
KEDJA/HÄNGE, 14K vitguld, 5 odlade sötvattenspärlor, ovala, ca 9,5 mm, 6 briljanter ca 0,25 ctv, ca W/P, längd ca 45 cm, vikt 11 g, etui.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir, 10 briljanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W/SI, ett nagg, stl 16,25 +, vikt 4,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 44 briljanter ca 11,47 ctv, ca TCr-TCa(I-L)/SI (1 nagg) längd 18,5 cm, vikt 18,7 g.
KEDJA/HÄNGE, 14K vitguld, droppformad vit opal, 12 briljanter ca 0,48 ctv, ca TCR/SI, vikt 3,6 g.
Smycken Herring
HERRING, 18K guld, svart stjänsafir, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,06ctv, stl 18 mm, vikt 11,6 g.
MJÖLKKANNA, silver, på fyra tassar, höjd 14,5 cm, Sverige år 1874, vikt 136,2 g, bucklor.