Avslutad | Klassiska – Lördag 27 november 2010
RING, platina, briljant ca 0,70 ct, ca TCa(K)/VS2, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.
BROSCH, 18K guld, 3 hjärtslipade opaler, 4 orientaliska pärlor, vikt 2,8 g, John Petterson, Stockholm 1900.
ARMRING, 14K guld, rosa safirer, orientaliska pärlor, ett antal pärlor och safirer saknas, säkerhetskedja, vikt 24,7 g, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, 13 briljanter ca 0,55 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kors, ca 4,5 cm, ärtlänk ca 42 cm, vikt 4,5 g, Italien.
ARMBAND, 18 rodierat guld, 43 briljanter ca 3,00 ctv, ca W-Cr/VS, längd 18 cm, vikt 27,5 g.
RING, 18K rodierat guld, 36 prinsesslipade diamanter ca 5,40 ctv, ca W/VVS (2 diamanter SI), 4 diamanter med små skador, stl 17,75 mm, vikt 13,4 g.
RING, 18K rodierat guld, 122 diamanter (assher- pentagon- och briljantslipade) ca 4,60 ctv, ca W/VVS, 3 diamanter med små skador, stl 18 mm, vikt 11,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 briljanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, 5 rubiner ca 0,18 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g.
ARMBAND, 18K guld, 50 briljanter ca 2,50 ctv, ca TW-W /VS, 1 briljant skadad, längd 19 cm, vikt 25,7 g.
RING, platina, med briljant ca 0,67 ct TW(F-G)/VVS, 32 briljanter ca 3,00 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 10 g.
ARMBAND, 18K guld, rodierat, 25 smaragder och 60 briljanter totalt ca 2,70 ct F(TW)/VVS, längd 16,7 cm, vikt 39 g.
DIAMANT, 2,04 ct, smaragdslipad, TCr(I)/VVS1, graderad enligt HRD-minireport, report saknas.