Avslutad | Klassiska – Lördag 27 november 2010
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,35 ctv, 23 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, veneziakedja, längd 40 cm, vikt 7,9 g, Sengels guldsmedja.
ARMBAND, förgyllt silver, 8 lavacaméer, 3 st med små skador, längd 17,5 cm, Stockholm 1861.
RING, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca CR/P, stl 16 mm, vikt 9 g, Stockholm 1951.
BROSCH, guld/platina, 23 diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, längd 5,5 cm, vikt 5,7 g, etui Carlman.
RING, 18K vitguld, rund fasetterad rökkvarts ca 18 ct, nagg i rondist, stl 16,25 mm, vikt 10,8 g, Sverige 1967.
BROSCH, 18K guld, ovalslipad ametist ca 18,30 ct, 8 diamanter ca 0,16 ctv, 2 skadade, vikt 9,8 g.
BROSCH, 18K guld/silver, ametist ca 10,00 ct, antik- och rosenslipade diamanter, 11 rosenstenar saknas, flera skadade, vikt 9,8 g.
ARMBAND, 18K guld, ametist, 14 vita stenar, 2-radig ärtlänk, längd 18,5 cm, vikt 26 g, låset stämplat med finska stämplar.
COLLIER, ARMBAND, TVÅ PAR ÖRHÄNGEN, silver, onyx, markasiter längd 43/18 cm, total vikt 85,7 g.
COLLIER, syntetiska spineller, längd ca 41 cm, vikt 23,7 g, Alton.