Avslutad | Klassiska – Lördag 27 november 2010
RING, 14K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCR/SI, 2 inverterade naturaler, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, sliten gravyr.
BROSCH, 14K guld, blå och röd sten, 5 gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, skador, en pärla, i form av ett treklöver, vikt 6,4 g, gravyr, lagning.
RING, 18K guld, odlad pärla, 10 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 9,3 g.
Smycken Lås
LÅS, för 2-radigt collier, 18K guld, cabochonslipad ametist, odlade pärlor, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, vikt 7,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,72 ct, ca TW/VS, nagg på rondist, stl 18,25 mm, vikt 2,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,54 ct, TW(G)/VVS2, stl 17,75 mm, vikt 3 g, cert från Diamexpertise.
RING, 18K vitguld, 4 briljanter 0,60 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, 2 med naturaler, stl 17,75 mm, vikt 2,9 g.
ARMBAND, 18K guld/platina, 3 gammal- och 2 rosenslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W/VS-SI, 2 stenar skadade, längd 17 cm, vikt 8 g, säkerhetskedja.
ENSTENSRING, platina, briljant 1,30 ct, TW(G)/VVS2, GIA-cert nr 12748685, stl 16,25 mm, vikt 6,6 g, Hellström & Åhrling, Stockholm 2003, etui.
ENSTENSRING, 14K rodierat guld, diamant ca 0,45 ct, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2 g.
RING, 18K guld, safir, 2 gammalslipade diamanter, ca 0,50 ctv, ca W/SI (skador), stl 16, vikt 2,8g.