Avslutad | Klassiska – Lördag 27 november 2010
BROSCH, 18K guld, 36 gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, skador, 1 odlad pärla, vikt 5,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, 10 briljant- och 12 åttkantslipade diamanter 1,33 ctv enligt gravyr, ca W-Cr/VS(en SI), 3 stenar skadade, längd 41 cm, vikt 33,2 g.
Enstensring, 18K vitguld, briljant ca 0,78 ctv, ca W/SI2, stl 17,5 mm, vikt 6,8 g
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca Light Brown/P, 4 briljanter ca W/SI (en skadad) totalt enligt gravyr 0,98 ct, stl 17,5 mm, vikt 8,8 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, grön sten, skadad, 8 briljanter 0,13 ctv enligt gravyr, stl 19 mm, vikt 10,3 g.
Visa varaSmycken Övriga
SMYCKESET; ring, örhängen, hänge, 18K guld, 4 safirer ca 5,70 ctv, briljanter ca 1,10 ctv, ca Cr/SI, stl 18,5 mm
SAFIRRING, 18K vitguld, ljusblå safir ca 5 ct, 16 briljanter ca 0,90 ctv, ca Cr/SI (en dia har skadad rondist), stl 17,75 mm, vikt 6,6 g..
RING, 14K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, safir ca 1,15 ct, 20 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,9 g, Engelbert.
RING, 18K guld/rodierat guld, 37 briljanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VS, 1 briljant på insidan av ringen, stl 15,5, vikt 8,8 g, stämplad Aluna.
ARMBAND, 18K vitguld, 57 briljanter ca 6,03 ctv, ca TW-W/P, längd 18 cm, vikt 10,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljanter ca 1,00 ctv, ca W/VS, stift, vikt 4,1 g, ett stift något skevt.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 1,6 g, stift.