Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 oktober 2010
Accessoarer Tändare
TÄNDARE, försilvrad, Dupont, etui, manual, 6 extra gasbehållare, 8 extra tändstift.
3-STENSRING 18K guld, 3 briljanter ca 0,21 ctv, 2 skadade, stl 15,75 mm, vikt 1,9 g, Stockholm 1919.
RING, 18K guld, droppslipad smaragd, nagg, inneslutning som når ytan, 6 trapetsslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/VS, 1 skadad, stl 17 mm, vikt 5,2 g.
HÄNGE, byzantiskt kors, silver replika från "the Metropolitan Museum of Art", vikt 21,2 g.
2 DOSOR, silver, invändig förgyllning, motiv i relief, en rektangulär 5x3,5 cm och en rund med diameter 5 cm, vikt totalt 93 g.
2 DOSOR, silver, en rektangulär 4,2x3,2 cm, en oval 4,5x3,5 cm, vikt totalt 41 g, svensk import.