Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 oktober 2010
Klubbad för
HÄNGE, 18K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/ VS-SI, vikt 1,1 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor och blommor i pärlemor, vitmetall, längd 48 cm vikt 86,3 g.
COLLIER, citriner, plastkulor och svarta band, vitmetall, längd 45 cm, vikt 124,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 8,5-9 mm något off-round, 6 ametister, strass, 3 rader, längd 40 cm, vikt 144,5 g.
6 SAMESKEDAR, silver, förgyllt skedblad, längd 10 cm, gravyr på baksidan av två skedar, vikt 68,1 g, 1950/60-tal.