41 - 60 av 287
1234...15 Gå till
Just nu klubbas Klockor i Stockholm. Gå in här

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 oktober 2010

Klubbad för

COLLIER, ametister, silverstavar, jadekulor, silverlås, längd 50 cm.

Utrop: 900 kr

COLLIER, silver, krysfras, längd 52 cm.

Utrop: 1 200 kr

SALTKAR, silver, delvis förgyllt, glasinsats, höjd 3,5 cm, C.G. Hallberg 1950, sked, K. Andersson 1916, små bucklor på skeden.

325 kr

Utrop: 350 kr

COLLIER, hjärtformade fluoritkulor, längd 50 cm, små jadekulor och silverlås med färgad odlad sötvattenspärla.

Utrop: 850 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 5,0-5,5 mm, 2-radig, lås, 18K guld, längd 47 cm.

Utrop: 1 800 kr

COLLIER, silver, citrin och karneol, längd 53 cm.

Utrop: 1 100 kr

RING, 14K vitguld, 30 briljanter ca 0,28 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g, svaga fattningar.

1 800 kr

Utrop: 1 800 kr

RING, 18K guld, odlad pärla ca 7,5 mm, 14 briljanter ca 0,21 ctv, ca W/P, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g.

2 000 kr

Utrop: 2 100 kr

COLLIER, grön serpentin, längd 52 cm, silverlås samt 4 silverkulor.

450 kr

Utrop: 500 kr

COLLIER, akvamariner och ljusgula beryller, längd 41 cm, lås i silver.

Utrop: 1 900 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,33 ctv, ca TW/VS, 1 sten skadad, stl 16.5 mm, gravyr, vikt 2,8 g,.

Utrop: 1 800 kr

RING, 18K vitguld, trappslipad smaragd, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/SI, 2 med små skador, stl 15 mm, vikt 5,1 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

SOCKERSKRIN, silver (830/1000), höjd 10,5 cm, vikt 249 g, Stockholm 1975.

Utrop: 1 400 kr

DOSA, silver, vikt 5,9 g, Carl August Löndberg, Västervik 1862, bucklor, TÄNDSTICKSASK, silver, vikt 56,4 g.

600 kr

Utrop: 700 kr

HÄNGE, 14K vitguld, odlad pärla ca 9 mm, vikt 1,6 g.

Utrop: 1 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, safir 0,50 ct, 10 briljanter 0,20 ctv, ca Cr/SI, vikter enligt gravyr, stl 18 mm, vikt 3,2 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

BROSCH, 18K guld, igelkott, längd 2,5 cm, vikt 6,7 g.

Utrop: 2 100 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, 18K guld, små halvpärlor, lila glassten, längd 4,3 cm, blomstermotiv, 1970, vikt 6,8 g.

Utrop: 2 100 kr

RING, 18K vitguld, ametist (litet nagg), 4 briljanter 0,16ctv enligt gravyr, stl 17 mm, vikt 5,6 g, Göteborg 1975.

Utrop: 2 700 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, delvis matterade, vikt 5,5 g, Hugo Strömdal AB, Stockholm 1952.

Utrop: 1 800 kr