Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 oktober 2010
SALTKAR, silver, delvis förgyllt, glasinsats, höjd 3,5 cm, C.G. Hallberg 1950, sked, K. Andersson 1916, små bucklor på skeden.
COLLIER, hjärtformade fluoritkulor, längd 50 cm, små jadekulor och silverlås med färgad odlad sötvattenspärla.
RING, 14K vitguld, 30 briljanter ca 0,28 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g, svaga fattningar.
RING, 18K guld, odlad pärla ca 7,5 mm, 14 briljanter ca 0,21 ctv, ca W/P, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,33 ctv, ca TW/VS, 1 sten skadad, stl 16.5 mm, gravyr, vikt 2,8 g,.
RING, 18K vitguld, trappslipad smaragd, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/SI, 2 med små skador, stl 15 mm, vikt 5,1 g.
DOSA, silver, vikt 5,9 g, Carl August Löndberg, Västervik 1862, bucklor, TÄNDSTICKSASK, silver, vikt 56,4 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir 0,50 ct, 10 briljanter 0,20 ctv, ca Cr/SI, vikter enligt gravyr, stl 18 mm, vikt 3,2 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, små halvpärlor, lila glassten, längd 4,3 cm, blomstermotiv, 1970, vikt 6,8 g.
RING, 18K vitguld, ametist (litet nagg), 4 briljanter 0,16ctv enligt gravyr, stl 17 mm, vikt 5,6 g, Göteborg 1975.