Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 oktober 2010
YVONE CHRISTA, ring, silver 925/1000, vit natursten, stl 17,5 mm, går att reglera, vikt 5,3 g.
HÄNGE/KEDJA, Mats Jonasson, Målerås, blågrön kristall, silverdetaljer, läderrem ca 36-42 cm, etui.
YVONE CHRISTA, örhängen, silver 925/1000, odlade pärlor, längd ca 3 cm, vikt 4,5 g, krok, plaststopp, tygetui.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 briljanter 0,48 ctv enligt gravyr, ca W/VS, mittstenen skadad, nagg på en av sidostenarna, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor ca 4-6 mm, gröna/röda stenar, längd ca 140 cm, vikt 98,1 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 4-5 mm, rökkvarts, fattningar i förgyllt sterling silver, längd 44 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 4-5 mm, 4-radigt, fattningar i sterling silver, längd 44 cm.
ÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade sötvattenspärlor bouton 13-14 mm, (en med nagg), vikt 5,3 g, stift.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 4-5 mm, rosenkvarts, odlade färgade sötvattenspärlor 5-6 mm, längd 150 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, färgade, ca 3-4 mm, 3-radigt, längd 48 cm, vikt 51 g.
COLLIER, sterling silver, odlade sötvattenspärlor 6-7 mm, turkoser, diverse färgstenar, längd 100 cm.
6 GRANATSMYCKEN, gulmetall och granater; ett par örhängen (skruvmekanism), ett armband, 2 nålar, ett hänge, en brosch.