Avslutad | Klassiska – Lördag 30 oktober 2010
BROSCH, 18K guld, filigran, 4 odlade pärlor ca 2 mm, turmalin, liten gravyr på sidan från 1911, vikt 2,2 g, Guldvaruaktiebolaget, Malmö 1910.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 safirer ca 2,65 ctv, 12 briljanter ca 0,40 ctv, TW-W/VS-SI, längd 19 cm, vikt 17,6 g.
MANSCHETTKNAPPAR/ SKJORTKNAPPAR, 18K guld, frimurarkors i röd emalj, monogram på undersidan av manchettknapparna, vikt 11 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,48 ctv, TW/SI, vikt 0,7 g, stift.
ARMBAND, 18K guld, blå emalj, orientalisk pärla, skadad, vikt 3,7 g, 0. Kristensen, Göteborg 1917.
RING, 14K guld/rodierat guld, 7 briljanter ca 0,97 ctv, ca TW-W/SI, 6 rubiner, 1 skadad, stl 18 mm, vikt 4,7 g.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, platina, briljant 0,60 ct enligt gravyr, ca TW(G)/skadad kulett, stl 17 mm, vikt 2,8 g, Hallbergs 1948.
MANSCHETTKNAPPAR, SKJORTKNAPPAR, 18K guld, månstenar, vikt 20,3 g, svenska stämplar på skjortknapparna, importstämplar på manschettknapparna.
RING, 14K guld, turmalin, slitna fasettkanter, 2 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 15,75 mm, vikt 6,7 g.
MATSILVER, 76 delar; 8 bordsgafflar, 8 bordsknivar, 8 bordsskedar, 8 dessertskedar, 8 smörgåsgafflar, 8 smörgåsknivar, 13 kaffeskedar, 8 moccaskedar, 4 smörknivar, 3 serveringsbestick, knivblad i rostfritt stål, GAB 1950-1960-tal.
ARMBAND, 14K vitguld, 32 briljanter ca 10,95 ctv, ca TCr/VS-SI, längd 20 cm, vikt 20,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragder ca 3,85 ctv, 24 briljanter ca 2,40 ctv ca TW/SI, vikt 6,4 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 safirer ca 1,85 ctv, 44 briljanter ca 0,70 ctv ca W/VS-SI, vikt 5,5 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 navettslipade diamanter samt 46 briljanter ca 0,95 ctv, ca W/SI, vikt 4,0 g, stift.