Avslutad | Moderna – Lördag 9 oktober 2010
LJUSSTAKAR, ett par, silver, höjd 7,5 cm, vikt 155,2 g, Finland 1967, buckla på en ljusmanschett.
TÅRTSPADE, silver, modell prinsess, längd 207 mm, vikt 50,2 g, Thore Eld för GAB 1993.
BROSCH, 18K guld, 6 briljanter ca 0,18 ctv, vikt 4,5 g, mått 2,7 x 1,6 cm, bokstaven J.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 2 prinsesslipade diamanter 0,80 ctv ca TCr-Cr/VS, 4 briljanter 0,08 ctv, vikt 10,9 g, stift/clips.
ARMRING, RING, silver, ametister, stl 17,5 mm, diameter 5,5 x 6 cm, öppningsbar, total vikt 27,8 g, Finland 1974.
ARMRING, RING, silver, stl 18 mm, diameter 4 x 6 cm, öppningsbar, total vikt 54,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, odlad tahitipärla, ca 11 mm, 4 briljanter ca 0,48 ctv, W/SI, vikt 3,4 g.
ARMRING, 18K guld, mått 4,5 x 6,3 cm, vikt 45,4 g, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1973.
BROSCH, silver, månsten, vikt 21,2 g, signerad Per Sköld, stämplad Michelsen , Stockholm 1954.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,92 ctv, ca TCR(I)/VS, stift, vikt 1,5 g.
HÄNGE, 18K rodierat guld, briljant ca 0,33 ct, ca TW/VS2, inneslutning når ytan, vikt 0,8 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, navett- och briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift/clips, vikt 9,6 g.
RING, 18K vitguld, 92 briljanter 1,35 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 8,7 g.