Avslutad | Klockor – Lördag 2 oktober 2010
Klockor Maurice Lacroix
MAURICE LACROIX, Miros, Cal , Serie nr. A51457, Ref nr. MI5017-SS001-110, kronograf, herrur, 37,5 x 37,5 (48) mm, stål, quartz, safirglas, stort datum, gravyr (vapen), läderband, viklås, ca 2006, box.
OMEGA, Seamaster (120 m), Calypso, Cal 1337, Serie nr. 44588594, Ref nr. DL 396.0929, Boett nr. 196.0230, herrur, 38 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1981.
TISSOT, T-Touch, Ref nr. T33.7.798.51, Boett nr. SKP-HA-36039 / Z253/353, herrur, 42 mm, titan, quartz, safirglas, analog/digital, gummiband, viklås i titan, Ref nr. T640.2 BC, ca 2006, box.
ANTIMA, Pro Arte Collection, "Tachymetre", Cal ETA 7750, Boett nr. 22065/55065, kronograf, herrur, 39,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, ca 1995.
Klockor Gucci
GUCCI, herrur, 35 mm, Ref nr. 5500 M, Serie nr. 0076910, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 1999.
Klockor Rado
RADO, herrur, 33,5 x 33 mm, Cal , Serie nr. 22134051, Boett nr. 565.3071.4, vitmetall, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (11 st.), integrerad originallänk, längd 200 mm, ca 1972.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Parsifal, Cal ETA 7750, Serie nr. A 954957, Ref nr. 7793, kronograf, herrur, 39,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2002.
PHILIPPE CHARRIOL, SuperSports, Cal , Ref nr. 060.98.4852N, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 1999.
TAG HEUER, 2000, Ref nr. 962.006-2, herrur, 37 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1990.
CARTIER, Pasha , Cal 049 (ETA 2892A2), Verk nr. V8B61, Ref nr. 1040 1, Boett nr. CC228191, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, viklås, cert, juli 1997, box, ytterkartong.
CERTINA, herrur, 33,5 mm, Ref nr. 115.9199.65, 14K guld, quartz, plexiglas, datum, metallänk ej original, ca 1990.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, "Ideal", fickur, 53 mm, savonett, Boett nr. 410324, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, innerlock i 18K guld, gravyr, monogram, bucklor, ca 1925.
OMEGA, Seamaster, De Ville, Cal 565, Serie nr. 25283427, Ref nr. CD 166.020, Boett nr. 166.020 SP, herrur, 34,2 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1967.
OMEGA, De Ville, Saphette, Cal 484, Serie nr. 26105725, Ref nr. BA 511.0227, Boett nr. 511.227, damur, 17,5 mm, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, formverk, läderband, ca 1968.
Klockor Philippe Charriol
PHILIPPE CHARRIOL, Celtic, nr. 51.95, nr. 174, damur, 22 mm, stål/guld, quartz, safirglas, briljantkrans (24 st. TW/VS, ca 0,25 ctv), integrerad originallänk, ca 1995, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16220, Serie nr. R657928, Cal 3135, Verk nr. 5038697, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Jubileelänk (1997), viklås, Ref nr. 62510 H-Z/555 B, skadat ändfäste, ca 1987.
BREITLING, Aerospace, Cal 56 (ETA 988.332), Serie nr. 1 2685, Ref nr. F56060, herrur, 40 mm, titan/doublé, quartz, mineralglas, analog/digital, skadad urtavla, Aerospacelänk (bicolour), viklås, ca 1994.
Klockor Bucherer
BUCHERER, damur, 15 x 19,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, integrerad länk, längd 163-169 mm, totalvikt 27,6 gram, ca 1975.
ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Chronometer, s.k. "Bark finish", Ref nr. 18038, Serie nr. 9895135, Cal 3055, Verk nr. 1944095, Boett nr. 18000, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), diamanturtavla (10 st. baguetter), dag, datum, Presidentlänk (Bark finish), viklås, Ref nr. 8723/55, cert, augusti 1988.