Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 2 september 2010
Klockor Sector
SECTOR, 450 (200 METERS / 660 ft.), Boett nr. 2653.9712.95, kronograf, midsize, 34,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 1995, box, ytterkartong.
Klockor Alpina
ALPINA, herrur, 34 mm, Cal 592, Serie nr. 1919, Boett nr. 343480, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955.
Klockor Junghans
JUNGHANS, fickur, 52 mm, Boett nr. 0812962, gunmetal, ankargång, alarm, urtavla ej signerad, skadad urtavla, ca 1918.
Klockor Movado
MOVADO, damur, 22 mm, Ref nr. 13295, Boett nr. 138806, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1950.
MORMORSUR, 36 mm, Boett nr. 42822, silver, cylindergång, skadad urtavla, bucklor, ca 1890.
OMEGA, fickur, 51 mm, Serie nr. 4969400, Boett nr. 5764998, silver, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, ca 1916.
VIKING, fickur, 50 mm, Boett nr. 1010523, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915.
TISSOT, PR 200, Ref nr. T28.1.591.51, Boett nr. P163/263, herrur, 37,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerat läderband, originalspänne, ca 1996.
SEIKO, kronograf, herrur, 40 mm, Ref nr. V657-9010, Boett nr. 782485, stål, quartz, hardlexglas, datum, originallänk, viklås, ca 2000.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, herrur, 34,5 mm, Cal 1422 U, Serie nr. 4114401, Boett nr. 3851164, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, metallänk ej original, ca 1957.
Klockor Junghans
JUNGHANS, herrur, 34 mm, nr. 41/7947, doublé, quartz, mineralglas, datum, läderband, ca 1995.
HERRUR, 38 mm, nr. 05985, designad för Dagens Industri av Stefan Johansson, vitmetall, quartz, mineralglas, datum, läderband, ca 2000.
Klockor Pulsar
PULSAR, herrur, 37 mm, Boett nr. V322-6A10, vitmetall, quartz, mineralglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 1990.
Klocktillbehör Breitling
LÄNKBIT, 1 st. till Breitling herrur Pilotlänk, stål/guld, bredd 18 mm, inklusive skruvar.