Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2010
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,33 ct, River/VVS, enligt gravyr, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, fasetterad bergkristall, sidenband, lås vitmetall.
Silver Etui
SKRIN, silver, inredning i blå sammet, ca 18 x 13 x 5 cm, lock på gångjärn, GAB 1925, vikt ca 740 g, repor.
MANSCHETTKNAPPAR, vimetall, "English crystal/reverse intaglio crystal", målat rävmotiv, pärlemor.
RING, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 0,79 ct totalt, ca TCr-TCa/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 10 g, svaga fattningar.
RING, 18K guld, 33 briljanter ca 1,65 ctv, ca TW/SI, nagg på 1 sten, stl 17,5 mm, vikt 14,4 g.
ARMBAND, 18K guld, x-länk med stav, längd 19,6 cm, bredd 3,2 cm, vikt 66,3 g, Stockholm 1974.
ARMBAND, 18K guld, tredelad, bredd 9 mm, längd 17,5 cm, tillverkad av SVEN HOLMSTRÖM år 1938 i Stockholm, vikt 10,1 g.
ENSTENSRING, 18k vitguld, briljant ca 0,41 ct, ca TW(F)/VS, stl 17 mm, vikt 8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,90 ctv, ca TW(G)/VS2, vikt 1,4 g, stift.
RING, 18K guld, briljant ca 1,00 ct, 20 mindre briljanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS, stl 19 mm, vikt 13,1 g, Stockholm 1999.
RING, 18K guld, 6 rubiner, 5 smaragder, 1 kalcedon, 10 briljanter, ca 0,14 ctv, stl 18,5 mm, vikt 9 g.
BROSCH, 18K guld, blomstermotiv, akvamarin och ametister, 6,0 x 3,5 cm, troligtvis sent 1800-tal till tidigt 1900-tal, vikt 9,9 g.
SMYCKESET, armband, kedja, hänge, örhängen, silver, vita glasstenar, längd 16 cm, längd 44 cm, skruv, vikt 29,4 g.