41 - 60 av 330
1234...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2010

Klubbad för

Smycken Nål

NÅL, 14K guld/silver, orientalisk pärla, 5 rosenstenar ca 0,05 ctv, vikt 1,7 g.

950 kr

Utrop: 1 000 kr

HÄNGE, 14K guld/platina/silver, 17 biwapärlor, 13 rosenstenar ca 0,15 ctv, 2 skadade, vikt 8,4 g.

3 600 kr

Utrop: 2 500 kr

RING, 14K guld/silver, 4 rosenstenar ca 0,30 ctv, stl 16 mm, vikt 1,2 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, 18K guld, svart emalj, insidan tygklädd, vikt 4,8 g, A. Ambrosius, 1869.

Utrop: 1 700 kr

RING, 18K guld, svart emalj, orientalisk halvpärla, stl 15,5 mm, vikt 2,2 g, troligtvis 1800-tal.

700 kr

Utrop: 800 kr

ARMBAND, 18K guld/platina, 5 gammalslipade diamanter (2 nagg) och 20 rosenstenar, ca 0,25 ctv, ca W/SI, längd 17,5 cm, vikt 10 g.

3 800 kr

Utrop: 4 300 kr

BROSCH, 21K guld, nål i 14K guld, 2 odlade pärlor, ca 2,4 mm, 15 små rubiner, vikt 1,4 g.

500 kr

Utrop: 600 kr

BROSCH, 18K guld/platina, 12 odlade pärlor ca 2,7 mm, 24 rosenstenar ca 0,12 ctv, vikt 5 g.

Utrop: 2 300 kr

BROSCH, 14K guld/silver, fasettslipat glas, 11 rosenstenar ca 0,18 ctv, vikt 2,7 g.

Utrop: 1 000 kr

RING, 14K guld/platina, 1 gammalslipad diamant ca 1,40 ct, ca TCa(K-L), ett antal nagg på rondisten i övrigt endast små inneslutningar, 12 gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TCr/P, 2 nagg, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.

18 200 kr

Utrop: 16 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 mabépärlor ca 15,5 mm, vikt 8,9 g, skruvmekanism, Stockholm, 1961.

1 700 kr

Utrop: 1 900 kr

5 DOSOR, silver, total vikt 132,5 g, 1 rektangulär med fasade hörn, gravyr på undersidan; stämplad J.O Zetterström, 1867, 1 rund; stämplad L.J Engblom, 1872, 1 rektangulär, gravyr på ovansidan; stämplad C.A Björklund, 1881, 1 oval, gravyr på under- och ovansida; stämplad A.G Herkepeus, 1859, 1 mindre oval dosa; ostämplad.

1 800 kr

Utrop: 1 200 kr

PUNSCHBÄGARE, silver, förgylld insida, vikt 18,6 g, M.Hammarberg, Härnösand, 1777.

850 kr

Utrop: 350 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta diamanter ca 0,80 ctv, vikt 1,3 g, stift.

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, doserad, ca 4,5 - 9,0 mm, 18K guldlås, kula, längd 48 cm.

1 900 kr

Utrop: 2 200 kr

RING, 18K rodierat vitguld, 10 briljanter ca 0,26 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, gravyr, vikt 3,4 g.

2 300 kr

Utrop: 2 100 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K guld/vitguld, rosenstenar, pärla, längd 48 cm, vikt 4,1 g.

1 500 kr

Utrop: 1 400 kr

Smycken Lås

LÅS, 18K guld, rubiner ca 1,00 ct, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, vikt 3,6 g.

2 500 kr

Utrop: 1 500 kr

PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, doserad, ca 2,0 - 3,5 mm , 18K vitguldslås lås, åttkantslipad diamant ca 0,02 ct, säkerhetskkedja, längd 48 cm.

Utrop: 2 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, odlade pärlor ca 5,5 mm, skruvmekanism, vikt 2,2 g.

Utrop: 1 900 kr