Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2010
HÄNGE, 14K guld/platina/silver, 17 biwapärlor, 13 rosenstenar ca 0,15 ctv, 2 skadade, vikt 8,4 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, svart emalj, insidan tygklädd, vikt 4,8 g, A. Ambrosius, 1869.
RING, 18K guld, svart emalj, orientalisk halvpärla, stl 15,5 mm, vikt 2,2 g, troligtvis 1800-tal.
ARMBAND, 18K guld/platina, 5 gammalslipade diamanter (2 nagg) och 20 rosenstenar, ca 0,25 ctv, ca W/SI, längd 17,5 cm, vikt 10 g.
BROSCH, 21K guld, nål i 14K guld, 2 odlade pärlor, ca 2,4 mm, 15 små rubiner, vikt 1,4 g.
BROSCH, 18K guld/platina, 12 odlade pärlor ca 2,7 mm, 24 rosenstenar ca 0,12 ctv, vikt 5 g.
RING, 14K guld/platina, 1 gammalslipad diamant ca 1,40 ct, ca TCa(K-L), ett antal nagg på rondisten i övrigt endast små inneslutningar, 12 gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TCr/P, 2 nagg, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 mabépärlor ca 15,5 mm, vikt 8,9 g, skruvmekanism, Stockholm, 1961.
5 DOSOR, silver, total vikt 132,5 g, 1 rektangulär med fasade hörn, gravyr på undersidan; stämplad J.O Zetterström, 1867, 1 rund; stämplad L.J Engblom, 1872, 1 rektangulär, gravyr på ovansidan; stämplad C.A Björklund, 1881, 1 oval, gravyr på under- och ovansida; stämplad A.G Herkepeus, 1859, 1 mindre oval dosa; ostämplad.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, doserad, ca 4,5 - 9,0 mm, 18K guldlås, kula, längd 48 cm.
RING, 18K rodierat vitguld, 10 briljanter ca 0,26 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, gravyr, vikt 3,4 g.
Smycken Lås
LÅS, 18K guld, rubiner ca 1,00 ct, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, vikt 3,6 g.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, doserad, ca 2,0 - 3,5 mm , 18K vitguldslås lås, åttkantslipad diamant ca 0,02 ct, säkerhetskkedja, längd 48 cm.