Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2010
RING, 14K vitguld, briljant ca 1,00 ct, ca Ca(M-N)/P1, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca TCa-Ca/SI-P, 6 briljanter ca 0,06 ctv, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g.
RING, platina, 15 diamanter ca 1,30 ctv, ca TW/VS, 4 syntetiska rubiner stl 20,25 mm, vikt 8,4 g.
PÄRLCOLLIER, doserad, odlade pärlor 6,0-9,0 mm, längd 56 cm, 18K vitguldslås med smaragd och vita stenar, tillverkad i Stockholm 1962.
ARMRING, 18K guld, 96 briljanter ca 0,96 ctv, ca W/SI, safirer, öppningsbar, diameter 5,5 cm, vikt 23,1 g.
ARMRING, 14K vitguld, 31 briljanter ca 0,65 ctv, ca TW/VS, diameter 5,4 cm, vikt 13,0 g.
SMYCKESET, 18K guld, 3 delar: ring, hänge/kedja, örhängen, 4 safirer ca 3 ctv, 48 briljanter ca 0,70 ctv, ca Cr/VS, vikt 9 g, stl 17 mm, kedjans längd 46 cm, stift, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld7platina, 2 odlade pärlor, 4 briljanter ca 0,22ctv, skruv, vikt 3,5 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, vikt 8,9 g.
RING, 18K guld/silver, akvamarin ca 4,0 ct, gammalslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca Cr(J-K)/SI-P1, ett antal med små nagg, stl 15,75 mm, vikt 11,0 g, troligtvis tidigt 1900-tal
RING, 18K vitguld, 1 svart och 1 vit odlad pärla, 12 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS-SI, 2 skadade, stl 16 mm, vikt 7,1 g, skada i skenan.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, hjärta med ca 143 briljanter ca 1,00 ctv, ca W/SI-P, svaga fattningar, längd 44 cm, vikt 13,9 g.
Visa varaSmycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 5 briljanter ca 1,36 ctv, TW/SI2, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljant ca 0,55 ct, ca River(E)/ VVS2, veneziakedja 50 cm, säkerhetskedja, vikt 6,1 g, etui.
MATSILVER, 36 delar; 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, spansk modell, svenska kontrollstämplar.