Avslutad | Moderna – Lördag 11 september 2010
KEDJA/HÄNGE, BVLGARI, B ZERO 1, 18K rodierat vitguld, kedjans längd 41 cm, slitage, vikt 12,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,00 ctv TW/SI2, i övrigt 82 diamanter ca 1,50 ctv ca TW-W/VS-SI, vikt 6,4 g.
BROSCH, 18K vitguld, 4 pentagonslipade diamanter ca 0,28 ctv, 75 briljanter ca 0,65 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 6,1 g.
ÖRHÄNGEN, 9K vitguld, 2 kuddslipade citriner ca 1,50 ctv, 32 åttkantslipade dia. ca 0,30 ctv W/SI, vikt 2,0g.
RING, 18K vitguld, 12 pentagonslipade diamanter ca 0,80 ctv, 48 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 13,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,00 ct enligt gravyr, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 5,2 g, (inneslutningar når ytan i rondisten).
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljanter ca 0,50 ctv TW/VS, 8 bagettslipade diamanter ca 0,40 ctv TW/VS (en med inneslutning), vikt 4,2 g.
JULBESTICK, förgyllt sterling silver, 7 julskedar och 6 julgafflar, 60- och 70-talet, A. Michelsen, Danmark, vikt 590 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,55 ct, TCr(I)/VVS1, certifikat från IGI, nr F858499.
BROSCH, silver, blå emalj, längd 7,2 cm, Hans Weissenberg konsthantverk 1956, små emaljskador.
COLLIER, 18K vitguld, 7 safirer, ca 1,35 ctv, 26 briljanter ca 0,19 ctv, TW-W/VS, längd 19 cm, vikt 7,1 g.