Avslutad | Moderna – Lördag 14 augusti 2010
COLLIER, 18K vitguld, ca 415 briljanter ca 7,77 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 42 cm, vikt 48,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 180 briljanter ca 3,17 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 19 cm, vikt 19,1 g.
2 RINGAR, 18K guld/vitguld, 10 briljanter ca 0,20 ctv, ca Light Brown/SI, 2 stenar med nagg, stl 15,75 mm, vikt 14,5 g, Rolf Karlsson 2005.
COLLIER, 18K guld, fantasilänk, längd 42 cm, bredd 1,8 cm, vikt 50,1 g, Theresia för Alton 1970.
COLLIER, Efva Attling, Ring Chain Necklace, sterlingsilver, längd 49 cm, vikt 29,2 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K rodierat guld, kors med 14 briljanter ca 0,42 ctv, ca W/SI, längd 44 cm, vikt 10,7 g.
RING, 14K vitguld, briljant ca 0,90 ct, ca TW/VS2, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K guld, 28 briljanter ca 0,47 ctv, ca TW(F)/VVS, tillverkad 2003 i Stockholm, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 9 briljanter ca 0,25 ctv ca W/VS, vikt 74 g, längd 19 cm, Per Borup Design, Danmark, orginaletui.
COLLIER, 18K vitguld, smaragd ca 0,25 ct, briljant ca 0,02 ct, längd 40 cm, vikt 2,4 g.
4 BEHÅLLARE, sterling silver, invändigt förgyllda, höjd 13,8 och 6,0 cm, Gärdets guldsmedsaktiebolag 1980 och Åke Stavenow 1958, vikt 721,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 100 briljanter ca 1,82 ctv, W-Tcr/VS- SI, längd 18 cm, vikt 8,3 g.
PÄRLCOLLIER/LÅS, ca 10 mm kullås för dobbar, 18K guld, OLE LYNGGAARD, vikt 3,0 g, odlade pärlor ca 7,0 mm med dobbar, längd 64 cm.