Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 20 november 2010
OMEGA, Seamaster, Memomatic, Cal 980, Serie nr. 30019520, Ref nr. ST 166.0072, Boett nr. 166.072, herrur, 40 x 38 (43) mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, skadad urtavla (7/10), läderband, originalspänne, ca 1969.
HEUER, Monaco, Cal 15, Serie nr. 163919, Ref nr. 1533 G, Boett nr. 1133, kronograf, herrur, 40 x 38 (45,5) mm, stål, automatisk (microrotor), plexiglas, datum, skadad urtavla (4/10), läderband, originalspänne, ca 1972, box.
ROLEX, "Head Diver at the Vasa salvation, Mr. Per Edwin Fälting´s" Submariner (200m=660ft, SWISS), s.k."No chronometer dial, pointed crown guards, meter first, glossy, gilt printing silver depht rating, outer minute track", Ref nr. 5512, Serie nr. 478233, Cal 1530, Verk nr. 88472, Boett nr. 5512, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla (9/10), tillverkad tredje kvartalet 1959.
Kuriosa Nautica
DYKARHJÄLM, "Head diver at The Vasa salvation, Mr Per Edwin Fälting´s", Siebe Gorman & Co Ltd Submarine Engineers, London, No 18276, mässing, 12-bultar, 4 fönster, telefon, ca 1952. Skickas ej.
INVICTA, 58,5 mm, savonett, Boett nr. 312096, 14K guld, kronograf, kvartsrepeter, ankargång, skadad urtavla (8/10), innerlock i 14K guld, ca 1900, chatelaine i 14K guld/gulmetall/ripsband.
Klockor Excelsior Park
KUNGSUR-EXCELSIOR, fickur, 51 mm, kronograf, "Tre kronor", nr. 212, Boett nr. 918702, vitmetall, ankargång, skadad urtavla (9/10), 60 sek/30 min, ca 1970.
HEUER, Chronosplit LCD, Cal 102, Ref nr. R.102.703-2, Boett nr. 350583, kronograf, herrur, 40 x 44 mm, digital, stål, quartz, mineralglas, defekt, integrerad originallänk, viklås, ca 1975.
OMEGA, De Ville, Cal 1035, Serie nr. 38619716, Ref nr. ST 131.1746, Boett nr. 131-1746, frackur, 44 mm, stål, ankargång, ca 1974, box, ytterkartong.
JAKTUR, 50,5 mm, Serie nr. 12215, Boett nr. 12215, 18K guld, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla (9/10), innerlock i 18K guld, boett signerad R.G, ca 1880, nyckel.
Klockor Bordsur
BIBLIOTEKSUR, 310 x 400 x 220 mm, centraleuropa, spindelgång, repeterfunktion, alarm, urtavla i förgylld mässing och sammet, skadad urtavla (6/10), urverk från ca 1680, fodralet från ca 1890.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, 1948, Reveil, Cal AS 5008, Serie nr. 161, Ref nr. 8510.41, Boett nr. 680.8510.41, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, läderband, originalspänne, ca 2002.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m), Chronometer, s.k. "Bicchierini", Ref nr. 16800, Serie nr. 8501706, Cal 3035, Verk nr. 1215323, Boett nr. 16800, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93150-I6/593, cert, februari 1985, box (ej komplett), ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal 916, Serie nr. 2160792, Ref nr. E 875.42, Boett nr. 1475606, herrur, 37 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, skadad urtavla (8/10), läderband, ca 1972.
Klockor Movado
MOVADO, herrur, 36 mm, Cal 470, Ref nr. 14828, Boett nr. B479741, stål/rosa guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare saknas, skadad urtavla (8/10), defekt, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1950.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Genève, Calatrava, Cal 12´´´120, Serie nr. 965539, Ref nr. 96, Boett nr. 302407, herrur, 30,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (5/10), defekt, läderband, ca 1950.
TAG HEUER, Grand Carrera, "Tachymetre", Chronometer, Cal 17, Serie nr. 1695645, Ref nr. CAV514B.FC8171, kronograf, herrur, 43 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K guld, cert, oktober 2010, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 289/350).
TAG HEUER, Carrera, "Ennstal Classic", "Tachymetre", Cal 16 (ETA 7750), Serie nr. LA8778, Ref nr. CV2018.BA0786, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA018-Y-Y4/3101 Y, cert, augusti 2007, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 32/40).