Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 5 augusti 2010
TISSOT, PR 50, Boett nr. J172/272K, herrur, 34 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2000.
ZENITH, damur, 24,5 mm, Cal 88.8-6, Serie nr. 3999999, Boett nr. 8823807, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, metallänk ej original, ca 1955.
OMEGA, damur, 20 mm, Cal 244, Serie nr. 12501694, Ref nr. CK 2653, Boett nr. 2653-1, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, integrerad länk (ej original), ca 1951.
OMEGA, "A. Wallins eftr. Linköping", fickur, 49,5 mm, Cal 40,6 L.T2, Serie nr. 7578305, Boett nr. 8429783, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1932, fickurskedja i vitmetall.
Klocktillbehör Jaeger-LeCoultre
BOX, till Jaeger Le-Coultre armbandsur, brun, 138 x 50 x 28 mm, 1950-tal.
ORION, mormorsur, 32,5 mm, Boett nr. 134309, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1925.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 51 mm, savonett, Serie nr. 15951344, Boett nr. 9740123, gulmetall, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, ca 1908, fickurskedja i gulmetall.
OMNIA, De Luxe, Cal 998, herrur, 36,5 mm, gulmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, metallänk ej original, ca 1970.
CERTINA, DS-4, Ref nr. 750.1430.41, herrur, 37,5 mm, stål, quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1977.
NILAX, blindur, 34 mm, Boett nr. 423070, gulmetall, quartz, plexiglas, skadad urtavla, metallänk ej original, ca 1985.
Klockor Lemania
LEMANIA, damur, 23 mm, Cal 4500, Serie nr. 1080584, Boett nr. 9031, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, metallänk ej original, ca 1960.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 24 mm, Ref nr. 4500L, Boett nr. 010-464, bicolour, quartz, mineralglas, skadad urtavla, integrerat läderband, ca 1990.
Klockor Gucci
GUCCI, herrur, 30 mm, doublé, quartz, mineralglas, skadad urtavla, integrerat läderband, originalspänne i doublé, ca 1990.
Klockor Seth Thomas
SETH THOMAS, Maiden Lane, fickur, 55 mm, Serie nr. 351066, Boett nr. 1697434, doublé, ankargång, skadad urtavla, motiv, buckla, ca 1900.
MORMORSUR, 31 mm, Boett nr. 2276, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1890.