Avslutad | Moderna – Lördag 17 juli 2010
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 8,0 - 8,5 mm, längd 44 cm, vitmetalllås med tigeröga.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,73 ct TW(G)/VS2, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,90 ctv ca W-TCR/VS-SI, en skadad, stl 16,25 mm, vikt 6,5 g, gravyr, tillverkad hos Kaplans år 2006.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,57 ct, ca G(TW)/VS 2, vikt 3,2 g, stl 17,25 mm.
SIGILL, silver, blå sten, höjd 6,8 cm, ograverat, vikt 31 g, signerad Dalerik, Eric Ericson, 1964.
ALLIANSRING, 18K rodierat guld, briljanter ca 1,00ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
PLACERINGS- KORTHÅLLARE, 6 st, sterlingsilver, i form av grodor, engelska stämplar, originaletui.
SALT- OCH PEPPARKAR, sterling silver, i form av ugglor, engelska stämplar, höjd 6 cm, vikt 112,6 g.
COLLIER/ARMBAND i sterling silver med bärnsten, läderrem, längd armb 19 cm, längd läderrem 46,5 cm