Avslutad | Moderna – Lördag 17 juli 2010
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, 40 briljanter ca 0,57 ctv ca TW-W/VS-SI längd 42 cm, vikt 6 g, svaga fattningar.
KEDJA/HÄNGE, EFVA ATTLING, "Cupido Necklace", silver, kedjans längd 42 cm, år 2003.
HÄNGE, Georg Jensen, "Dew Drop", Torun Bülow-Hübe, nr 128, silver, rosenkvarts, vikt 9,3 g.
RING, 18K guld, 62 briljanter ca 1,24 ctv, ca W/VS-SI, 2 stenar skadade, vikt 7,1 g, stl 15,5 mm.
ARMBAND, 18K guld, 7 rektangulära plattor grön jade (behandlad), längd 17 cm, vikt 20,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 21 briljanter ca 2,04 ctv, ca TW-W/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.
RING, Wiwen Nilsson, 18K guld, 3 bergkristall, skador på alla stenar, stl 15,5 mm, vikt 4 g, slitage, 1946.
RING, Wiwen Nilsson, 18K guld, graverat monogram på ovansidan "KF", stl 16,5 mm, vikt 4,4 g, 1952.